Sağlık Olsun #Evdeiyilikhali – 1

Sağlık Olsun #Evdeiyilikhali – 1 7238 4831 Aylin Satun Olsun

Kaygılanıyoruz…

Çocuklarımız okula gidemiyor, eğitimlerine kaygılanıyoruz,

Yaşlı anne babalarımızı göremiyor, ne yapıyorlar, bir ihtiyaçları var mı ya hasta olurlarsa diye korkuyoruz,

Kriz devam ederse; nasıl geçineceğiz, ödenmeyecek faturalar için kara kara düşünüyoruz,

İşe gidemeyip, evde çalışma telaşındayken; hasta olursam, tek başıma ne yaparım diye uyuyamıyoruz.

Ya da evde çalışırken; çocuğumuzla, evle, eşle, işle, mutfakla, temizlikle aynı anda ilgilenirken çok yorgun düşüyoruz…

Ama Sağlık Olsun, her şey geçecek, bu dönemi birlikte atlatacağız ve güzel, güneşli günler geri dönecek. Önümüzdeki günlerde, muhtemelen virüs krizinde 2.aşamaya geçilmiş olacak. çevremizde daha fazla hastalananları duyacağız, belki biz de hasta olacağız. Bunu değiştirme şansımız var mı? Yok sayabilir miyiz ? Hayır. Sadece geciktirebiliriz, tedbirlerimizi alıp, #evdekal önerilerine ciddiyetle uyup, bu durumu en sakin şekilde nasıl geçiririz onu düşünebiliriz.

Ben yaptım. Dün haftalardır yoğun çalışmadan sonra , evde çalışmaya başladım. Yine yoğunum ama ilk defa kendimle kaldım. Bir dizi plan yaptım. Hem verdiğim sözlere sadık kalmak için öz motivasyon yaratmak, hem de paylaşarak , okuyanlara esin kaynağı olabilirim düşüncesi ile yazmaya karar verdim.

Yapmak isteyip de yapamadıklarımı, ihmal ettiklerimi düşündüm ve iddialı olmayan bir liste hazırladım; çünkü işler devam ediyor. Haftalık planımda neler mi var ?

1.     Öncelikle haber izlemeye son ver, korkunun ecele faydası yok. Üstelik de bu virüsle ilgili nerdeyse her şeyi öğrendik. Bundan sonra yapabileceklerim hijyen, izolasyon ve sakinlik.

2.     Tekrar beslenmene dikkat, 2 öğün beslenme, bir öğünü atlayabilirsin. 16 saat oruç olabilir. Her gün zor ama haftada 4 yapabilirim. Bu konuda ihtiyacın olan tek şey irade ve sabır.

3.     Evde de olsa hareket edebilirim; arkadaşların önerdiği Leslie ile evde yürüyüş, Sadhguru yayınlarına haftada 2 katılabilirim, uzun gelirse Calm ile 15 dakika meditasyon

4.     Spotify arkadaş listelerini dinleyip , ardından da kendi listeni paylaşabilirsin. Üstelik kitap okurken müzik eşlik eden mükemmel bir arkadaş.

5.     Yakın çevrene ve dostlarına zaman ayır. Teknoloji ile görüşme ve paylaşım imkanı. Dünya sadece yaşadığın çevre ve iş etrafından dönmüyor unutma… odaklanma iyi ama bazen bırakmak da güzel…

6.     Bir film listesi hazırla ama asla moral bozucu filmler yok, ilham verici biyografi, tarih ya da komedi olabilir. Netflix listesindekilere hafta sonu planına alabilirim.

7.     Aylardır boşladığım blog yazılarına geri dön, Corona günlükleri güzel bir başlangıç ama daha iyisini yapabilirsin.

8.     Online eğitim ve webinarlar bu dönemde harika fırsatlar sunuyor ama abartma. Konuların çeviklik, çalışma hayatında anlam ve yaratıcı yazma. her şeye bulaşma.

9.     Haftada bir kitap ya da 10 günde bir kitap okuma fena olmaz. Viktor Frank- Anlam Arayışı (tekrar ) ve Simon Sinek- Kendi Nedenini Bul.. Başladım bile…

10.  Kendi Nedenini Bul… kitabı bitirdin harika ; şimdi bir kitap değerlendirme yazısı yazıp , gönüllü olarak başka birine hayatındaki anlam ve neden sorusuna cevapta koçluk yap

11.  Dernekte görüşemediğim üyelerin sesine kulak ver, önerileri yeni etkileşimler, motive edici yeni fikirler yaratabilir.

Listeyi daha fazla uzatmaya gerek yok. 2 gündür spor ve beslenme de minik adımlar attım. Haftalık planım nasıl gidiyor , nelerden faydalanıyorum, belki Cuma günü bu haftanın öne çıkanlarını tekrar

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.