Hakkımda

Merhaba. Ben Aylin Olsun.

Biyolojik yaşım 40+,  hissettiğim; 30…

Karadeniz Ereğli’de doğdum. Doğduğum şehri 40 yıl sonra gördüm. Memur çocuğu olarak Anadolu’nun farklı şehirlerinde yaşayarak, farklı kültürlerde yoğrularak büyüdüm.

Liseyi babamın etkisi ile hukuk okuyup, hakim olmak hayalleriyle bitirmek üzereyken son sınıfta seçimimi dershane hocalarımın önerileri ve o yıllardaki popülaritesi nedeniyle Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler’den yana yaptım.

18 yaşına kadar Anadolu’da farklı şehirlerde  yaşadığım için üniversite yıllarım akademik gelişimimin yanı sıra yerleşik düzene geçtiğim, netleştiğim, İstanbul’a ve büyük şehir temposuna ayak uydurduğum ve eşimle tanışmama, sonrasında da oğlumuz Arda Ege’yi kazanmamıza neden olan dönem diye özetlenebilir.

Birinci sınıfta, diplomat olmayacağımı anlayınca üniversite hayatım mesleğimi bulma girişimleri ve stajı bol yaz tatilleri ile geçti. Toprak Mahsulleri Ofisinden, Bankaya, Reklam Ajansından Lojistik şirketine kadar denemediğim alan kalmadı.

1994 yılında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldum. Bir tekstil şirketinde Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladım. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde Avrupa Birliği master’ına başladım ve bitirdim.

Yirmi yıl boyunca kurumsal hayatta çeşitli alanlarda, farklı görevler üstlendim. Pazarlama, lojistik, üretim planlama gibi önemli bölümlerde deneyim geliştirmek fırsatı elde ettim. Ve sonunda İnsan Kaynaklarında karar kıldım.

Çalışma hayatımın on beş yıldan fazlasını orta ve üst düzey yönetici olarak tamamladım. Ağırlıklı olarak Yabancı sermayeli, büyük Global şirketlerde çalışmakla beraber (Akın Tekstil, Pirelli, Pirelli Kablo, Schneider Elektrik, Erdemir Grup) tekstil, otomotiv, kablo, enerji, metal sektörlerindeki önemli Türk şirketlerinde  de IK Müdürlüğü, İK’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve İK Grup Koordinatörlüğü görevlerini yürüttüm.
Bu yazıyı 2015 yılında kaleme almıştım. Bu satıra kadar değişiklik yok. Peki ya sonrası ?…
Hayatı boyunca planlı ve hedefli hareket eden ben, 2015 yılında bir anda kurumsal hayattan planlamadığım bir şekilde ayrıldım ve kendi şirketimi kurdum. Hiç kolay değildi. Yıllarca kurumsal yaşamın değerleri ile yoğrulmuş ben, tek kişilik şirket olarak, tümüyle alıştığım gibi kurumsal bir yapı kurmanın dayanılmaz ağırlığı içinde buldum kendimi; ama gerçekler farklıydı. Kurumsal ben artık; iş geliştirme, satış, muhasebe, finans , şoförlük, kuryelik yapan “everything Aylin “ olmuştu. Artık delegasyon yok, bilfiil “düşünmek, üretmek ve yapmak” vardı. Kolay olmadı.
Önce kurumlara kurumsallaşma ve değişim konusunda destek olmak için Tübitak’ın Inovasyon ve Kobi mentörleri arasına katıldım. SabancıÜniversitesi, Kalkınma ajansı projelerinde şirketlere mentörlük desteği vermeye başladım. Patronlarla çalışmaya başladım. Kendi deneyimlerimi paylaşırken, ben de öğrendim.
Ardından Inovasyon ve fikir yönetimi konusunda Portekizli yenilikçi bir çözüm sunan firmanın, çözüm ortağı oldum. Liderlik, Yetenek yönetimi, Bağlılık ve Motivasyon konusunda araçlar sunan, Harrison Assessment ile partner anlaşması imzaladım. Her ne kadar bir mikro girişimci çevik ve öz yetkinlikleri ile hareket etmesi daha makbul ise de ben biraz daha yatırım ile nitelikli hizmet vermek için kendime ve şirketime yatırım yapmayı tercih ettim.
Yurt dışından gelen bir teklif ile yıllardır üzerinden çalıştığım toplumsal cinsiyet eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda Fransız ve İtalyan 2 danışman firmanın sözleşmeli danışmanı oldum ve bu anlaşma ile EBRD’nin Türkiye projelerinde uzun dönemli İnsan Kaynakları Danışmanı olarak çalışmaya başladım. Ağırlıklı enerji ve dağıtım firmalarına sürdürülebilirlik  ve çeşitlilik konusunda Proje lideri ve uzman olarak destek verdim. Bu dönemin bende nasıl kazanımlar sağladığını tekrar kurumsal hayata döndüğümde gördüm. Çok farklı perspektifte yeni ilişkiler kurmuş, yeni yetkinlikler kazanmıştım. 
 2019 yılında benim için bitmemiş bir hikaye olduğu için kurumsal hayata geri döndüm. Kendim ve kurumum için yeni hikayeler yazmak ya da hikayenin parçası olmaya çalışıyorum. 
Ben kimim?
Üst düzey yönetici.. Profesyonel…Girişimci…Sivil Toplum Lideri…Anne…Eş…Arkadaş..Kardeş.
Hem kendimi hem de destek verdiğim firmaları dönüştürmeye çalışıyorum.
Öğrenciliğimden itibaren, en önemli tutkularımdan biri Sivil Toplum Kuruluşları (STK) içinde yer almak oldu. Hayatımın her döneminde mutlaka çalıştığım bir dernek ya da STK vardı ve hala var. Halen PWN Istanbul (Professional Women Network – Profesyonel Kadın Yöneticiler Derneği) Yönetim Kurulu Başkanıyım.
Propeller , EMCC ve Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı üyesiyim. Bir meridyen mezunuyum. (Meridyen 12)  
ICF onaylı CTI ‘dan Koçluk , Tübitak Inovasyon ve KOBI Mentörü Sertifikasını aldım. Profesyonel ve özel yaşamımda iş ve kariyer mentörlüğü çalışmalarımda devam etmekte.

Tüm bunlara ilaveten seyahat etmeyi, öğrenmeyi, paylaşmayı, farklı deneyimler yaşamayı, eğlenmeyi, yazmayı, dijital dünyanın, teknolojinin büyüleyici yeniliklerini keşfetmeyi seviyor, daha neler yapabileceğimizi merak ediyorum…

“Beni ben yapan değerler nedir?” derseniz; ona da hiç tereddütsüz “açıklık, adalet,  bağlılık ve öğrenmeye açıklık” derim…

Sevgi, saygılarımla,

Aylin Olsun

KONFERANS – KONUŞMA

Üniversiteler, özel okullar ve konferanslarda kariyer günleri, özel toplantılar ve zirvelerde konuşma ve eğitimler vermekteyim.

Konuşma ve konferans konuları :

 • Çeşitlilik Yönetimi ve Kapsayıcılık
 • Kadının Güçlenmesi (women empowerment)
 • Kültür ve Değişim
 • Kadın Liderliği
 • Dijitalleşme ve IK’daki dönüşüm
 • HR Transformation (IK ‘da değişim yönetimi)
 • Oryantasyon
 • Kurum Kültüründe Motivasyon
 • Atakan
  18 Ağustos 2016 at 6:19 am

  3. Paragrafta atak uydurmak yazıyor. Ayak olacak.