Merhaba. Ben Aylin Olsun

Merhaba. Ben Aylin Olsun 995 1098 Aylin Satun Olsun

Merhaba. Ben Aylin Olsun.

Biyolojik yaşım 40+,  hissettiğim; 30…

Karadeniz Ereğli’de doğdum. Doğduğum şehri 40 yıl sonra gördüm. Memur çocuğu olarak Anadolu’nun farklı şehirlerinde yaşayarak, farklı kültürlerde yoğrularak büyüdüm.

Liseyi babamın etkisi ile hukuk okuyup, hakim olmak hayalleriyle bitirmek üzereyken son sınıfta seçimimi dershane hocalarımın önerileri ve o yıllardaki popülaritesi nedeniyle Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler’den yana yaptım.

18 yaşına kadar Anadolu’da farklı şehirlerde  yaşadığım için üniversite yıllarım akademik gelişimimin yanı sıra yerleşik düzene geçtiğim, netleştiğim, İstanbul’a ve büyük şehir temposuna ayak uydurduğum ve eşimle tanışmama, sonrasında da oğlumuz Arda Ege’yi kazanmamıza neden olan dönem diye özetlenebilir.

Birinci sınıfta, diplomat olmayacağımı anlayınca üniversite hayatım mesleğimi bulma girişimleri ve stajı bol yaz tatilleri ile geçti. Toprak Mahsulleri Ofisinden, Bankaya, Reklam Ajansından Lojistik şirketine kadar denemediğim alan kalmadı.

1994 yılında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldum. Bir tekstil şirketinde Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladım. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde Avrupa Birliği master’ına başladım ve bitirdim.

Yirmi yıl boyunca kurumsal hayatta çeşitli alanlarda, farklı görevler üstlendim. Pazarlama, lojistik, üretim planlama gibi önemli bölümlerde deneyim geliştirmek fırsatı elde ettim. Ve sonunda İnsan Kaynaklarında karar kıldım.

Çalışma hayatımın on beş yıldan fazlasını orta ve üst düzey yönetici olarak tamamladım. Ağırlıklı olarak Yabancı sermayeli, büyük Global şirketlerde çalışmakla beraber (Akın Tekstil, Pirelli, Pirelli Kablo, Schneider Elektrik, Erdemir Grup, Fark Holding) tekstil, otomotiv, kablo, enerji, metal sektörlerindeki önemli Türk şirketlerinde de İK Müdürlüğü, İK’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve İK Grup Koordinatörlüğü görevlerini yürüttüm.

Kariyer hedefimi sorarsanız hiç kendi işimi bir gün yapmayı hayal etmemiştim ama tesadüfler ile girişim dünyasını tanıdım ve kendi şirketimi kurdum. İlk başlarda alışmak hiç kolay değildi. Yıllarca kurumsal yaşamın değerleri ile yoğrulmuşken, tek kişilik şirket olarak, tümüyle alıştığım gibi kurumsal bir yapı kurmanın dayanılmaz ağırlığı içinde buldum kendimi; ama gerçekler farklıydı. Kurumsal ben artık; iş geliştirme, satış, muhasebe, finans , şoförlük, kuryelik yapan “everything Aylin “ olmuştu. Artık delegasyon yok, bilfiil “düşünmek, üretmek ve yapmak” vardı. Kolay olmadı.

Önce kurumlara kurumsallaşma ve değişim konusunda destek olmak için Tübitak’ın Inovasyon ve Kobi mentörleri arasına katıldım. Sabancı Üniversitesi, Kalkınma ajansı projelerinde şirketlere mentörlük desteği vermeye başladım. Patronlarla çalışmaya başladım. Kendi deneyimlerimi paylaşırken, ben de öğrendim.

Ardından Liderlik, Yetenek yönetimi, Bağlılık ve Motivasyon konusunda araçlar sunan, Harrison Assessment ile partner anlaşması imzaladım. 360’ uçtan uca işe alımdan, yetenek değerlendirmeye, takım analizinden, koçluğa her alanda değerlendirme ve gelişim önerileri sunan bu çözüm sayesinde hem bireylere hem de kurumlara geniş çaplı gelişim desteği verirken buldum kendimi.

Yurt dışından gelen bir teklif ile , yıllardır üzerinden gönüllü çalıştığım toplumsal cinsiyet eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda EBRD, IFC gibi uluslararası banka ve fonların  Türkiye projelerinde uzun dönemli Proje lideri ve İnsan Kaynakları Danışmanı olarak çalışmaya başladım.

Ben kimim?

Üst düzey yönetici.. Profesyonel…Girişimci…Sivil Toplum Lideri…Anne…Eş…Arkadaş..Kardeş.

Hem bireyleri hem de destek verdiğim firmaları dönüştürmeye çalışıyorum.

Öğrenciliğimden itibaren, en önemli tutkularımdan biri Sivil Toplum Kuruluşları (STK) içinde yer almak oldu. Hayatımın her döneminde mutlaka çalıştığım bir dernek ya da STK vardı ve hala var. Halen PWN Istanbul (Professional Women Network – Profesyonel Kadın Yöneticiler Derneği) Yönetim Kurulu Başkanıyım.

Propeller , EMCC ve Peryön üyesiyim. Bir meridyen mezunuyum. (Meridyen 12)

ICF onaylı CTI ‘dan Koçluk , Tübitak Inovasyon ve KOBI Mentörü Sertifikasını, Adler ‘den Agile Takım Koçluğu Sertifikası aldım. Profesyonel ve özel yaşamımda executive koçluk, iş ve kariyer mentörlüğü çalışmalarımda devam etmekte. İflah olmaz öğrenme tutkum ile geçen sene Altınbaş Üniversitesinde Psikoloji yüksek lisansımı da tamamladım.

Tüm bunlara ilaveten seyahat etmeyi, öğrenmeyi, paylaşmayı, farklı deneyimler yaşamayı, eğlenmeyi, yazmayı, dijital dünyanın, teknolojinin büyüleyici yeniliklerini keşfetmeyi seviyor, daha neler yapabileceğimizi merak ediyorum…Son bir haber Youtube kanalımı yeni açtım. Farklı programlarla paylaşımlarıma devam edeceğim. Beni takip eder misiniz ?

“Beni ben yapan değerler nedir?” derseniz; ona da hiç tereddütsüz “açıklık, adalet, bağlılık ve öğrenmeye açıklık” derim…

Sevgi, saygılarımla,

Aylin Olsun

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.