Networking Geliştirmede 5 Platin Kural

Networking Geliştirmede 5 Platin Kural 1280 1265 Aylin Satun Olsun

Kanyon’da hızlı adımlarla yürürken, bir yandan buluşma öncesi , Işıl hanıma soracağım soruları düşünürken bir yandan da bir sonraki toplantıya yetişme kaygısında idim. Bir ara gözüm Mavi pantolon ve t-shirt giymiş bakımlı ve hoş bir kadına takıldı. Beni tanıyanlar bilir. Sağıma soluma bakmam, yanımdan eşim geçse fark edemem ama bir şekilde  dikkatimi çekti. Bir anlık farkındalık ardından buluşma yerine doğru adımlarımı hızlandırırken, kafamda da aklımdaki işlere yönelik kurgular devam ediyordu.

Le Pain’e girdiğimde gözümle etrafı tararken, Aylin hanım seslenişi ile arkamı döndüm. Evet biraz önce fark ettiğim mavi pantolonlu bakımlı kadın idi Işıl hanım. Tesadüftür ki iç ben , bilinçli benden çok daha önce görüşmek için randevulaşacağımız kişiyi tanımıştı.

Humanist Yazarlar Ajansı kurucusu Menekşe Polatcan Serbest , beni Işıl Taysever  ile tanıştırmak istedi.  Her tanışıklık, her sohbet beni farklı bir hikayeye götürüyor. Aslında Işıl Taysever’i  eğitimci olarak ismen bilsem de yıllar içinde tanışma şansım olmamıştı.

Özgüvenli, özgür ruhlu, prensipleri olan bir kadın. Tanıdıkça da bir şeytan tüyü olduğunu , sadece zeka ve duruşu değil, kişiliğinde gizli kalmış eğlenceli ve değişik alanları olduğunu hissediyorsunuz.

Önce karşılıklı tanışma ve kişisel hikayelerimizi paylaşıyoruz. Bana diyor ki;

“Kırkına kadar iddialı konuşmakla, kırkından sonra da söylediklerimi yalamakla geçti.” Evet muzip bir 40+ hikayesi .

ODTÜ İşletme mezunu, parlak bir eğitim geçmişi olan genç kadın uzun yıllar kamu ve özel bankalarda farklı rollerde çalışmış. Sonra dönemsel kırılımlar ile ” Bu bana göre değil. ne yapmak istiyorum?” sorusuna cevap peşinde Özgür Kız olarak dolaşma , ardından evlenme, eğitimci olarak uzun yıllar çalışma, boşanma ve tekrar bağımsız bir kadın ve eğitimci olarak hayata devam etme.

Soruyorum “Eğitimci olarak, kimleri hedefliyorsunuz ? Hangi konu ile sizi özdeşleştirebiliriz ?”diye..

Işıl Taysever: Ben Sosyal Sermaye ve  Networking konusuna odaklanıyorum. Kurum içinde networking üzerine çalışıyorum. İnsanların en büyük zenginliği para değil. Çevre zenginliktir. Çevre deyince biz hemen yakın çevre, dostluk, yakın bağları anlıyoruz. Oysa ki iş hayatında, daha geniş ve zayıf ağlar çok daha önemli. Zor zamanlarınızda her zaman en yakınlarınız değil, uzakta hatta çok da yakın olmadığınız birileri size yeni kapılar açabilir.

Bizde güven tanıdıklıktan geçiyor. Duygusal yakınlık, benzerlik aslında sınırlamaları da getiriyor. Benzerliğe bağlı yakınlık ve networking size zenginlik değil, sınırlamalar getirir. Diğer yandan zayıf bağlar yani geniş alan içinde kurduğunuz yeni ilişkiler size daha zengin fırsatlar sağlar. Dünya Bankası verilerine göre bir ortamda güven arttığında gelirde artıyor.

İş dünyası artık ortak iş yapma, işbirliği üzerine şekilleniyor. Tüm büyük inovasyonlar  networking aracılığı ile ortaya çıkıyor.

Yatay ve geniş, farklılaşmış ilişkiler çok daha önem kazanıyor. Kurumlarda farklı fonksiyonlar birbirine dokunsun ki , birbirini anlasın ve yeni ilişkiler, sorunlara çözüm geliştirebilsinler. Bu sebeple kurumlarda iş yapış biçimleri değişiyor. Duvarlar yıkılıyor. Masalar kalkıyor. Ulaşılabilirlik ve hareket öne çıkıyor.

Network çağı dürüstlük getiriyor. her şey şeffaf, bir şeyi saklamak o kadar da kolay değil. Dijital dünya insanları mesafelerden bağımsız yakınlaştırıp sosyalleştiriyor.

ASO’nun Güncesi: Kurumlarda liderler networking için ne yapmalı ? Bunun basit kuralları var mı?

Işıl Taysever: Networking geliştirme konusunda yüzün üzerinde davranış gelişim önerisi var;fakat ben bunu 5 temel alışkanlıkta toplamaya çalıştım. Bu basit 5 alışkanlığı elde ederek, iş hayatında çok daha verimli ilişkiler kurabilirsiniz. Bunlar;

  1. Harekete geç. Ayakta olmanın, hareketli çalışmanın büyüsü var.Mobil hareketlilik ve iletişim yaratıcılığı arttırıyor. Pozitif iletişimi teşvik ediyor. Toplantı odasında ikna edemediğiniz birini ayak üstü, kısa bir sohbette ikna edersiniz.
  2. Sosyal Evetçi Ol. İnsanlara yakın ol, göz teması kur,selama karşılık ver. Beden dilini etkin kullan.
  3. Network diyologu kur. Kilit konularda konuşabilecek beceriler geliştir. Daha genel tanışıklık oluşturacak temalarla konuşmaya başla.
  4. İhtiyacı dile getir. Ne ihtiyacın olduğundan tarafları haberdar ve talep eden ol.
  5. İlişkiyi devam ettir. Yeni bağlantılarla diyalogu devam ettir. Takipçi ol.

ASO’nun Güncesi: Networking eğitimlerine kurumlar hangi alanlarda ihtiyaç duyuyorlar?

Işıl Taysever: Yeni Müşteri bulma, proje için fon ve kaynak bulma, işe yeni başlayanlar için profesyonel sosyal beceri olarak dikkat etmesi gereken alanlar konusunda networking eğitimi katılımcılara fayda sağlıyor.

ASO’nun Güncesi: İş yaşamında kadınlar networking de erkekler kadar etkili olmakta neden sıkıntı çekiyorlar?

Işıl Taysever: Aslında kadınların doğal olarak ilişki, bağlantı kurma becerileri erkeklerden daha üstün;fakat kadınların ilişkilerinde duygusal olarak bakması, hoşlanmak istemesi bir engel oluşturabilir. Oysa ki networking de bağ oluşturmada hoşlanma ve duygusallık gerekli değildir. Networking de duygu yoktur, fayda vardır. Ayrıca benzerlik rekabeti de getirir. Onun için kadınlar farklılıklara daha fazla odaklanarak, duygusal bir bağdan ziyade fayda esaslı ilişkiler kurmalılar.

ASO’nun Güncesi: İyi networkcüler aynı zamanda iyi hikaye anlatıcıları mıdır ?

Işıl Taysever: Networkcüler hikayeyi cisimleştirirler. Örnek verelim mi? “Dün akşam arkadaşın doğum gününde çok eğlendik .” paylaşımını bir networkcü;

“Dün akşam, ODTÜ işletmeden , bizim 92 dönem mezunu arkadaşlardan Burcu’nun doğum günü için Bebek’te yeni açılan … Cafe’de bir arada idik . Çok eğlendik. ” Bir şekilde buna hashtagli (#)  konuşma da diyebiliriz. Adresleyerek, iletişimi açmak ve konuşmayı zenginleştirecek alanları bu şekilde bulmak mümkün olacaktır. Sohbet derinleştikçe de bağlar kuruluyor.

Işıl hanım networking konusuna hakim. Sohbetimiz zengin ve çeşitli idi. Sizinle Işıl hanımın hikayesini paylaşırken, aynı zamanda da networking konusunda faydalı ve pratik bilgileri paylaşmak istedim.

 

Bilgi ve iletişim için Humanist Yazarlar Konuşmacı Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

https://www.humanistauthors.com/

 

 

 

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.