KOSGEB Yeni Girişimci Desteğinde Neden Zihinsel Sermaye Alanları Desteklenmiyor?

KOSGEB Yeni Girişimci Desteğinde Neden Zihinsel Sermaye Alanları Desteklenmiyor? 1536 1024 Aylin Satun Olsun

Daha önce KOSGEB Yeni Girişimci Desteğinden faydalanmak için gerekli süreci Girişimci Notları adı altında yazmıştım.

Bu yazımda destek faydalanma koşulları ve süreç konusunda bilgi vermek istiyorum. KOSGEB’in girişimci destek programlarında daha çok imalat ve hizmet sektörünü hedef aldığını söyleyebiliriz. Maalesef zihinsel sermayesi ile çalışan sektörleri ve yeni teknoloji ile oluşan çalışma şekillerini çok dikkate almadığını düşünüyorum.

Özellikle KOSGEB ve pek çok kamu kuruluşu kadın girişimcileri desteklemeye çalışıyor. Ülke ekonomisinde nitelikli ama çalışmayan ciddi bir kadın kitle var. Bu kitlenin üretmeye teşvik edilmesi ve iş hayatına dahil edilmesi durumunda Türkiye ekonomisine katkısı tartışılmaz.

KOSGEB Girişimci desteği alırken sizi şaşırtıcı kapsam ve kuralları fark edebilirsiniz. Özellikle danışmanlık, web tasarımı, reklam, mimar, tasarımcı, hobi öğretmeni, yazılım gibi alanlarda iş kuran özellikle mikro girişimci yani 1-3 kişi arasında işe başlayan ve ağırlıkla entelektüel yani kendi bilgi ve tecrübesini sermaye yapan girişimcilerin durumunu özetlersek;

– Ev ofis kullanmayı tercih ediyorlar.

– Çok fazla demirbaş alımları olmuyor. Onlar için işi gerçekleştirmek için gerekenler laptop, akıllı telefon, yazıcı, yazılım programları, bulut çözümler, belki masa-sandalye vs.

– Temel harcama kalemlerinden birisi muhasebe giderleri

Diğer yandan KOSGEB desteğinde;

-Öncelikle yeni iş kuran ama işini evinden yürütmek isteyen yani ev ofis kullanan bir kadın ya da erkek girişimci KOSGEB’in kira desteğinden faydalanamıyor.

-Elektrik-su -iletişim giderleri kapsama girmiyor.

-Muhasebe harcamaları desteğe girmiyor . Oysaki mikro bir girişimci için temel yönetim prensiplerini doğru uygulayabilmesi ve sorun yaşamaması için muhasebe hizmeti hayati önem taşıyor.

-Diğer bir konu da bulut hizmetlerinin de destek kapsamında olmaması. Yani bir yazlımım programını kurulu , lisanslı olarak alırsanız tamam ama buluttan kullanım hakkını alıyorsanız yine desteğe girmiyor.

-Cep telefonlarında da akıllı telefon konusunda yaklaşımları tartışmalı ama mesela iphone alınınca ödeniyor mu bilmiyorum oysaki işlerin büyük bir çoğunluğu akıllı telefonlarla yürütülüyor.

-Girişimci için önemli olan web sitesi yaptırma, sosyal medya ve tanıtım desteği de girişimci desteğine dahil olmayan alanlar içinde.

Oysa ki artık bilgi ve tecrübesini sermaye olarak koyan, eğitimli ve yeni dönem işleri dediğimiz konularda iş ve istihdam yaratan önemli bir kitle var ve bu ‘hayat öpücüğü’ ya da ilk yılda ‘yaşam desteği’ olacak bu desteklerde iş hayatındaki yeni ihtiyaçlar dikkate alınarak destek içeriklerinin gözden geçirilmesini gerekli buluyorum.

Umarım yetkililer bu önerileri duyar ve alternatif yaratabilirler.

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.