İyi Yaşam Becerisi Müzakere

İyi Yaşam Becerisi Müzakere 1280 749 Aylin Satun Olsun

Latince’de Müzakere kelimesinin karşılığı Negotiatus; yani işlerin devam etmesi demek.

Kayhan Yıldırım, 2 ay önce Humanist yayınevinden çıkan “Müzakere Becerileri” kitabının yazarı. Genç ve sempatik bir adam. Kendini doğuştan eğitimci olarak tanımlıyor ama diyor ben bu konu için doğmuşum. Bu konuyu anlatma ve öğretme tutkusunu herkesle paylaşmak için de kitabını yazmış.

Kayhan bey müzakereyi iş süreçlerinde pazarlık değil bir yaşam becerisi olarak tanımlıyor. Hikayemizi zaten onun tanımlamaları ile açtım..
***
Önce birkaç cümle ile kitaptan bahsedeceğim.
Müzakere Becerileri 238 sayfalık bir yönetim kitabı. Yazarı, Kayhan Yıldırım üniversitede iken İsmail Cem’den ders alıyor. Onun yönlendirmesi ile Çatışma Yönetimi, Müzakere konularına odaklanıyor. Bu konuda yüksek lisans yapıyor. Avrupa Birliği projelerinde çalışıyor. Global eğitim ve danışmanlık firmalarında uzun yıllar eğitimci olarak çalışıyor. Yıllardır kişisel tecrübelerini ve bu konudaki global tüm yaklaşımları profesyonel bir şekilde kitapta derlemiş. Kitapta Müzakere Hedefleri, Kaçış Değeri, Müzakere ve Güven, Zor İnsanlarla Başa Çıkmak gibi bölümlerin yanında, okuyucu için işe giriş ve araba alım-satım müzakeresinde 2 örnek uygulama verilmiş.
***
Ben bu sohbetten neler öğrendim ? Müzakere becerileri konusunda sohbetimizden önemli bilgileri sizinle de paylaşmak isterim.

• Müzakere aslında 3.yol. Ne senin yolun, ne de benim yolum. Uzlaşı değil, birlikte yaratma süreci gerektirir.

• Müzakere sadece bir satış becerisi değildir. Satış sürecinde de tabi ki önemli bir katalizör , işin nasıl alınacağını belirliyor.

• Müzakere öğrenilen bir beceridir. Kitap sayesinde bilgi edinirsiniz. Kitabın önerdiğin taktikleri ciddiyetle uygular ve pratik edersiniz beceri geliştirme de size yardımcı olur.

• Hazırlıksız olmuyor. Bir müzakereye de mutlaka hazırlanmak gerekiyor. İstihbarat yapıp karşı taraf hakkında bilgi toplamak, olasılıklara göre fayda zarar analizi ve tabi ki kaçış noktanızı belirlemek müzakerenin önemli adımları.

Konuşurken hayatta hep varsayımları yönettiğimizden bahsettik. Mesela bir lüks markanın mağazasında indirim istememek, otoparkların zarar sorumluluğu üstlenmemesi vb. gibi hayatta pek çok kabul edilmiş varsayımlara göre ilerlediğimizi ve müzakere edip yeni edinimler edinecek iken, denemediğimize değindik. Önyargılarımız bazen demek olası faydalarımızı da görmemizi engelliyor😊

Kayhan beye müzakere becerisinde kadın -erkek olarak bir değerlendirme yapıp yapamayacağını sordum. Bana şu ana kadar yazılmış en iyi müzakere kitaplarından ikisinin yazarının kadın olduğunu söyledi. Eğitimlerde de kadınların daha proaktif ve başarılı olduğunu ama eğitimlerin aksine gerçek hayatta geri kaldıklarını gözlemlediğini belirtti. Belki de eğitimler önyargılardan uzak bir laboratuvar ortamında olduğu için kadınlar için kendini göstermek ,daha kolay oluyor ama erkek egemen kültürde eğitimde elde ettiği yetkinlikleri hayatta göstermekten çekiniyor. Zaten müzakere de erkek algısı olarak düşünülmüyor mu? Kadınların yetiştirme döneminde aldığı değerler, kurum ve toplumsal kültür onlara ket vuruyor.

Müzakere bir kaliteli yaşam becerisi. İş veya özel hayatınızda yaşam kalitenizi arttıracak birkaç pratik öneri isterseniz bu kitapla tanışmanızı öneririm. Yetmez , tanışalım ve bu eğitim ile ilgileniyorum diyorsanız, bir mesaj yazın sizi tanıştırayım 🙂

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.