Önyargılarını Yen:Senden Farklı Birine Mentor Ol!

Önyargılarını Yen:Senden Farklı Birine Mentor Ol! 762 360 Aylin Satun Olsun

Merhaba

En son Madrid seyahatimden sonra izlenimlerimi yazarken İngiliz Büyükelçisinin Unconscious Bias (Farkında Olmadığımız Önyargılar) kavramının altını nasıl çizerek anlattığından bahsetmiştim. O günden sonra bu konuyu ciddiyetle araştırmaya başladım. Öyle ki konu bir derya deniz.. Sosyal normlardan dolayı farkında olmadığımız önyargılar bizim ve başkalarının yaşamlarını öylesine etkiliyor ki!!! Cinsiyet, ırk, millet, giysi, dil vs sebeplerle, günlük yaşam içinde alışık olmadığımız , sosyal normlarımızda bilinçaltımızda tanımadığımız her şeye karşı , farkında olmadığımız tepkiler bunlar. Oysa ki artık yaşadığımız dünya gitgide küreselleşiyor, yanı başımızda hiç tanımadığımız kültürden bize farklı gelen insanlarla bir arada yaşıyoruz. Biz farkında olmasak da bu yargılar bizim ve onların hayatlarını kökünden etkileyebiliyor.

İşin kötü yanı sosyal normlarla farkında olmadan verdiğimiz tepki ve davranışlar; karşımızdaki tarafından ayrımcılık, gözardı edilme, dışında bırakılma gibi davranışlar olarak algılanıyor. Daha barışçı, daha işbirlikçi bir dünya için öncelikle bu farkında olmadığımız değer yargılarını fark etmemiz ardından da davranış değişikliğini istememiz gerekiyor.

unconsciousbias1

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda Unconscious Bias (önyargılar) konusunu bir başka yazıda daha detaylı yazacağım. O yazı öncesinde sizinle bir video paylaşmak istiyorum. Yine bir TEDx videosu .. TEDX videolarını paylaşırken , bana TEDX ne olduğunu soranlar oldu. TED (Technology, Entertainment, Design kelimelerinin baş harflerinden oluşur) . Paylaşılmaya Değer Fikirler sloganı ile maksimum 15 dakika içinde farklı konularda ilham verici konuşmaları dinlediğiniz  bir etkinliktir. İstanbul’da 21 Kasım’da bir TED  organizasyonu var. Biletix’den biletlerini alabilir ya da daha fazla bilgi için www.ted.com dan farklı konuşmaları dinleyebilirsiniz.  Yassmin Abdel-Magied , Unconscious Bias konusunda sarsıcı ve etkileyici bir konuşma yapıyor. Konuşmanın başlığı Önyargınızı Yenin: Sizden Farklı Birine Mentorlük Yapın!  Konuya başlangıç yapmak için bence iyi bir video.

Bugün ayrıca konuk yazar bölümünde meslektaşım BAT İnsan Kaynakları Direktörü Birsen Çevik kurumlarda ve sivil toplum kuruluşlarında mentorlük uygulamalarındaki tecrübelerini yazdı. PWN Istanbul ağında son 2 yıldır çalışma grubu lideri olarak harikalar yarattı. Ben de bu çalışma grubunda 2 kez mentörlük yapmaktan çok keyif aldım. Çok şeylerde öğrendim. Mentörlük çift taraflı bir öğrenme aracı..Yoksa siz halen denemediniz mi?

Keyifli okumalar…

 

 

 

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.