Çeşitlilik ve Eşitlik İçin Altın Anahtar..NETWORKING

Çeşitlilik ve Eşitlik İçin Altın Anahtar..NETWORKING 5184 3456 Aylin Satun Olsun

Tanışma toplantıları, konferanslar, sosyal aktiviteler   yeni iş yerlerimiz oldu. İş hayatında hepimiz artık ofis dışında önemli bir zamanı network aktivitelerinde geçirmek zorunda hissediyoruz.

Bu toplantılardan dönüşte herkese bir tatminsizlik..işe yaramadı duygusu kaplar.

Sonuç odaklı profesyoneller her katıldığımız toplantının somut sonuçlarını görmek isteriz.

Bir de içe dönük, sakin yaradılışlı bir profil isek hiç geçmez o zaman.. cep telefonuna odaklanıp  mesaj takip ederek zaman öldürmeye çalışırız. Sessizce etrafı izler, çekinerek birkaç selamlaşma ve gülümseme ile toplantının bitmesini bekleriz. Ya da tanıdığımız bir kişiye sıkı sıkıya yapışır ve havadan sudan sohbetle toplantıyı geçiririz.

Genelde network toplantılarında;

-Kariyerinde ilerlemek için yeni iş fırsatları takip edenler zamanı kendinden bahsederek geçirirler.

– Etrafta işime yarayacak insan bulabilir miyim arayışında insanlar vücut diliyle kendilerini belli ederler.

Sonuçta Networking toplantılarında en kritik nokta anlık sonuçlar ve direk işle ilişkilendirilecek bağlantı ve aksiyon beklentisi içine girmektir. Anından sonuç beklentisi hayal kırıklığı yaratır.

Etkili bir networking için;

-Öncelikle yaklaşımı değiştirmek gerekiyor. Gidilecek toplantıda bolca yeni insan tanıyıp, keyifli zaman geçirmek asıl hedef olmalıdır.  Anlık sonuçlar beklenilmemelidir.

– Tanıştığın kişilere samimi olarak yaklaş ve tanımaya çalış. O kişide neyin ilginç olduğunu tespit etmek önemlidir.

– Karşılıklı diyalogda kendin ol. Sahte yaklaşımlar uzun vadeli ilişkiler getirmez. İçtenlik ve doğallık ile ciddi ve anlamlı ilişkiler oluşturabilirsin.

– Pozitif ilişkiler oluşturmaya çalış. İyi zaman geçirdiği, olumlu duygular ile hatırladığın kişilerle nerede  -ne zaman- nasıl karşılaşacağını bilemezsin.

– Takip çok önemlidir. Mevcut bağlantılar ile bağını koparma ve diyaloğunu sürdür. Bir mesaj ya da bağlantılı bir telefon diyaloğun devamı için etkili olabilir.

– İnsanların ismini hatırlamak ve ezberlemek için çaba harcayın. Kişinin ismini konuşurken birkaç kez tekrar etmenizi sağlayacak diyaloglara girin.  İsim ve görüntüsünü hatırlamak için benzetmelerden faydalanabilirsiniz.

– İlk diyaloğa girmek için kendinizi tanıtmak ya da herhangi bir toplantıyı refere ederek izlediğinizi ya da gördüğünüzü söyleyerek konuşmaya başlamak kolay bir tanışma yöntemdir.

– Bir toplantıda en azından 3 ile 5 arasında yeni kişi ile tanışmayı hedeflemek yerinde olur.

– Kartvizit değişiminden sonra kartvizite bakıp kişi ile ilgili bilgi edinmek sohbeti zenginleştirmek açısından faydalıdır.

– Sohbet esnasında sadece iş değil sosyal konularda da konu açmak , hobilerden konuşmak karşınızdaki kişiyi daha iyi tanımanızı sağlar. Diğer yandan din, politika gibi hassas konularda dikkatli olmak gerekir.

– Toplantı sonrası tanıştıkların kişilerle teşekkür mesajı gönder ve sosyal medya hesaplarından takip et.

– Linkedin vb kanallarda referans yazarak paylaşımcı ve katkıda bulunan bir profil ol.

Aylin Satun Olsun

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.