Kadınlar Pazarlama Dünyasında Oyunun Kurallarını Tekrar Tanımlatıyor…

Kadınlar Pazarlama Dünyasında Oyunun Kurallarını Tekrar Tanımlatıyor… 1280 366 Aylin Satun Olsun

Kadınların iş yaşamında rollerinin artması, tüketim ve pazarlama dünyasını da etkiliyor.Harcama ve tüketim kararların da etkin bir rolü üstleniyorlar. Amerika’da yapılan son tüketici araştırmasına göre; kadınlar tüketim kararlarının %85’ini direk etkiliyor. Şaşırtıcı bir gerçek de; geleneksel, erkeklerin tercih edip aldığı öngörülen; araba, ev tadilat araçları ve tüketici elektroniği gibi ürünlerin alım kararlarının %50’si de yine kadınlara ait.

Bu kadar dikkat çekici rakamsal gerçeklere rağmen henüz reklamcılar bu gerçeği yeterince farketmemiş gözüküyor. Kadınların %91’i reklamlarda kendilerine hitap edilmediğini söylüyorlar.

Kadınların satınalma gücünü gösteren birkaç rakamı daha paylaşmak istiyorum. Mesela yine Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; yeni araçların yarısından fazlasını kadın tüketiciler satın alıyor. Tüm yeni araç alım kararlarında ise %80 gibi bir oranda kadınların etkisi olduğu görülmüş. Kadınların %65 ‘i, araçları ile ilgili servis hizmetlerini, aracı aldıkları bayilerden almak istiyorlar. Her sene 200 milyar USD üzerinde para, kadınlar tarafından araç alımı ve mekanik araç servis hizmetleri için harcanıyor.

Bu rakamlarda kadınlar için de üreticiler içinde önemli mesajlar var. Kadın tüketicinin değer ve beklentilerini gözönüne alarak “erkek tüketici” hedeflenerek tasarlanan ve pazarlanan ürünlerin gözden geçirilmesi gerekiyor. Sadece tasarım ve pazarlamada değil dağıtım ve hizmet alanında da beklenti ve değerlerin anlaşılması üreticiler için önemli bir pazarı ve fırsatları işaret ediyor.

Kadınlar ise tüketim dünyasındaki bu satınalma gücünü; üreticileri ve iş dünyasını dönüştürmek için kullanmaya başladılar. Ekosistemi destekleyen, çevreye saygılı, toplumsal sorunlara eğilen şirketlerin ürünlerini daha fazla tercih ediyorlar. Sosyal medya ve e-ticarette de etkin olan kadınlar;  görüşlerini, beğeni ve eleştirilerini paylaşmaktan ve alım kararlarını bunlara dayandırmaktan çekinmiyorlar.  Mesela Google Trends arama sonuçlarına göre; kadınların erkeklere oranla ürünle ilgili bilgi toplama, araştırma ve karşılaştırma yoğunluğunun 3 kat daha fazla olduğu görülmüş. Örneğin internet üzerinden gelinlik araştırmaları ağırlıklı olarak şubat-mart ayında başlıyor ve birkaç aylık bir dönemi kapsayan arama yoğunluğu var. Yine bilgi arama yoğunluğu damatlık ürün grubuna göre 3 kat daha fazla. Yine damatlık ürün arayışlarının ağırlıklı düğün yapılma zamanı olan Haziran –Temmuz aylarında olduğu görülmüş. Erkekler çok kısa bir sürede, muhtemelen de öneri ve referans ile birkaç kaynaktan alım kararını hemen verebiliyorlar.

Ticari piyasaları talep yönlendiriyor. Kadınların alım ve tercih gücünün,  çevresel ve sosyal sorunların çözülmesinde ilerleyen günlerde harakete geçirici rolünü daha fazla hissedeceğiz.

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.