Ücrette Eşitlik Forumunun Ardından

Ücrette Eşitlik Forumunun Ardından 400 600 Aylin Satun Olsun

“Avrupa’da şirketlerin geleceği, organizasyonlarındaki yeteneği yönetme becerisi ile belirlenecek.”Avrupa Komisyonu ve Adalet Divanı Başkan Yardımcısı Viviane Reding konuşmasına bu cümlelerle başladı.

Geçen ay Avrupa Komisyonu’nun düzenlediği ‘Equality Pay Off (ücrette eşitlik) ‘toplantısına katılmak için Brüksel’de idim. 150’den fazla iş dünyası profesyoneli , kamu ve STK yöneticisi bu forum ile biraraya geldi.

Görülen odur ki, şirketlerdeki nitelikli kadın istihdamı artıyor. Dİğer yandan istatistiklere göre Avrupa’da bile benzer işi yapan kadın ve erkek arasında %16.4 ücret farkı olduğu görülüyor.

Şirketlerde pozisyonlar için kadın ve erkeğe uygun iş sınıflandırmaları görülüyor.Toplumsal yönlendirme ve eğitim sistemi, kız öğrencilerin üniversitede pozitif bilimlere yönlenmesinin önünü kesen sebeplerin başında geliyor.

Avrupa’da üniversite öğrencilerinin %60’ını kız öğrenciler oluştursa da istihdamda rakamlar erkekler lehine dönüyor. İstihdam oranı kadınlar için %62, erkekler için %75 seviyesindeyken, 30-40 yaş aralığında evlenip çocuk yapan kadın profesyonellerde bu oran %58’e kadar düşüyor.

Yönetim Kurullarında yer alan kadın yönetici oranı, özellikle kota uygulaması olmamasından dolayı Akdeniz ülkelerinde %3 ile %9 arasında değişiyor.

Avrupa Birliği’nde , Almanya’nın liderliğini üstlenen “Equality Pay off “ projesi, “iş hayatında kadın-erkek eşitliği”ni ele alıyor.  AB’nin rekabet avantajı,ekonomik büyümesi ve istihdamı için iş hayatında kadın-erkek eşitliğini gerekli ana kriterlerden biri olarak görüyor. İş ve sosyal hayatta eşitlik ve eşit ücret uygulamasının hayata geçmesi için hükümetler, STK’lar ve özel sektör işbirliği ise şart. Demografik olarak nüfusun yaşlanma gerçeği de yetenek yönetiminde ciddi bir gerekçe olarak görülüyor.

Bu toplantıda 34 ülkeden iş liderleri deneyimlerini paylaşıp, ortak aksiyonları hayata geçirmek için sözleşirken, kadın-erkek arasındaki ücret farklılığını gidermek, iş ilanlarında öngörülen ücreti duyurmak,şirket denetimlerinde ücret gruplarında cinsiyete göre ücet seviyelerini denetlemek ve raporlamak, “Equal Pay Off ” şirket sertifikasyonu ile kurum markasına yönelik pozitif destek çalışmaları, “Equal pay off Day” (Eşit Ücret Günü) ile farkındalık yaratmak, yasal düzenlemelerle kadın istihdam desteği ve ailesel sorumlulukları sadece kadınların değil, erkeklerin de üstlenebilmesini sağlayan yasal düzenlemeler önerilen uygulamalar arasında yer aldı.

Bu forum sürdürülebilir bir büyüme için kadın yeteneklerin istihdam oranını arttırma ve farkındalık yönetiminin, artık sadece şirketlerin değil, uluslararası kuruluşların ve hükümetlerin ajandalarına da girdiğini gösteriyor.

Kadınların iş dünyasına ve ekonomiye yarattığı katkı ise bir başka yazının konusu olacak gibi gözüküyor.

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.