Aileler için Madonna Di Campiglio Rehberi

Aileler için Madonna Di Campiglio Rehberi 674 307 Aylin Satun Olsun

Nerde ne zaman okudum bilmiyorum ama çok beğendiğim bir öneri var. Diyorlar ki 3 hobiniz olsun; biri para kazanmak için, biri sağlığınızı sürdürmek için, biri mutlu olmak için. Akıllıca bir yaklaşım ve öğüt.

Arda Ege doğduktan bir süre sonra, yıllardır ertelediğim kaymayı öğrenmeye karar verdim. Aldığım en iyi kararlardan birisi. Ailece spor yaparken, ortak zaman geçirdiğin, aynı zamanda da zihnini boşaltabildiğin harika bir spor KAYAK. Birkaç yıl Türkiye’de kayak konusunda kendimize güvenimizi kazandıktan sonra, yurtdışına gitmeye başladık. Bu sayede hem oğluma yeni bir ülke kültürünü gösterme şansımız oluyordu hem de gerçekten uzun ve bakımlı pistlerde kayak çok da keyifli idi.

Bu sene son anda İtalya’ya gitmeye karar verdik ve Madonna Di Campiglio bölgesini seçtik. Madonna Di Campiglio, İtalya’nın kuzeyinde yer alıyor. Milano ya da Venedik’ten 2.5- 3 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz. Yurtdışında kayak yapmak isteyen ve farklı ülke alternatiflerini değerlendirmek isteyenlere minik öneriler ve tanıtım amaçlı bu yazıyı baştan da belirttiğim gibi özellikle ailece tatil yapmak isteyen, bir miktar tedbirli ve çekingen aileler için faydalı olacağını düşünüyorum.

Paramızın € ve USD karşısında bu kadar değer kaybettiği bu günlerde , bu tatilin lüks olacağını düşünebilirsiniz. Karşılaştırma olarak Uludağ’da sömestre döneminde eğer 5 gün konaklamalı bir tatil planınız varsa, bu tatilin harcamasının onunla eşdeğer olabileceğini söyleyebilirim; tabi seçeceğiniz otel ve restorana göre harcama kalemleriniz farklı boyutlara ulaşabilir. Buradaki öneriler Uludağ’da yüksek sezonda tatil yapabilen aileler için geçerlidir diyebilirim.

Madonna Di Campiglio , İtalya’nın kuzeyinde yer alan, Alplerde Dolomitis olarak adlandırılan bölgenin kalbinde bir kasaba. Ulaşım için Milano ya da Venedik’ten 3 saatlik bir araç yolculuğunu göz önüne alarak buraya ulaşabilirsiniz. Bu bölge uzun yıllar Avusturya’nın egemenliği altında kalmış, bu sebeple Alman kültürü etkilerini de hissediyorsunuz. Hatta Avusturya Kralının yazlık alanı olarak bilindiği için sonraları kayak bölgesi olarak tanınmasının önünde bir önyargı oluşturduğu iddia ediliyor. Halen de sadece kışın değil, 12 ay açık olan bu bölgede kayak dışında, yazın trekking, bisiklet ve motosiklet tutkunlarının popüler rotalarından birisi olmuş.

Biz bölgeye Venedik üzerinden gitmeyi tercih ettik aynı zamanda hem Venedik’te bir gün geçirmek istediğimiz ve bölgeyi de gezmek istediğimiz için araç kiraladık. Aracı www.rentalcars.com sitesinden kiraladık. Geleneksel İtalyan yaklaşımı ile tabi ki arabayı alırken bazı beklenmeyen sorunlarla karşılaştık ama site müşteri hizmetleri sayesinde sorunu halledip, arabamıza kavuşup yola çıktık. Kiralama fiyatlarının Türkiye’ye oranla daha rekabetçi ve uygun ama sorunları çözerken dil yeteneğinizin kritik olduğunu söylemem lazım:((

Eğer sadece kaymak için havaalanı- otel transferi ihtiyacınız varsa pekçok transfer firması var ve fiyatlar tek yön kişi bası 35-40 € civarında.

Peki neden Madonna Di Campiglio’ya gidilir diye sorarsanız kendi tercihlerime göre yazmak isterim;

-Oldukça uzun ve güvenli pistleri var. Sadece Madonna Di Campiglio kasabasında 50’nin üzerinde lift, 150 kmyi aşan pistleri bulunuyor. hatta Pinzano ve Marilleva ile tünel ve liftler aracılığı ile toplam kayma alanını 300km üzerine çıkararak Avrupa’nın iddialı kayak bölgesi haline gelmiş.

-Kayak alanı sadece bir dağ üzerinde değil, dağdan dağa, kasabalar arasında rahat ve keyifli uzun uzun kaymanın tadına varıyorsunuz.
-Farklı lift alternatifleri sayesinde kaymak için lift önünde beklenen sıralar burada yok. Zaman kaybetmeden oldukça uzun mesafeler kayabiliyorsunuz yani bir kerede 7-8 km hatta daha uzun alanları kaymak mümkün.
– Her seviyeye göre alternatifli ve çok çeşitli pistler var. özellikle aileler ve yeni öğrenenler için mavi pistler uzun ve çeşitli. Sıkılmadan kendi sınırlarınızı aşacak, güvenli pistler burada.
– Madonna Di Campiglio 1500 mt yükseklikte yer alan bir vadi; etrafı Dolomites ile çevrili. Genelde büyük bir olasılıkla konaklama için seçeceğiniz yer, liftlere yakın olacak çünkü birden fazla pistlere ulaşmak için gondollar (liftler ) var. genelde 50-100 mt. bir mesafeyle yani 5-10 dakika yürüyerek kaymaya başlayabilirsiniz. Konaklama için ben booking.com kullandım . Sayınıza göre şaleler, stüdyo odalar, oteller ,apar oteller gibi geniş konaklama alternatifleri var. Crystal Palace, Villa Principe, Hotel Lorenzetti, Ambiez Residence Otel benim bildiğim alternatiflerden.

-Sadece kaymak değil aynı zamanda gezmek istiyorum diyorsanız yine burası sizi mutlu edecek bir alternatif. Yol boyunca pek çok göl kenarında yerleşim ya da tarihi bölge görebilirsiniz. Toblino gölü ve Cittadella benim önerebileceğim yerlerden bazıları.

Seyahat etmek bir terapi gibi, başka ülkeleri- yerleri keşfederken kendini de keşfediyorsun, dinleniyorsun ve günlük yaşamın kaygılarından uzaklaşıyorsun. Özellikle olağanüstü dönemlerden geçtiğimiz şu günlerde gündelik kaygılarımız, korkularımız öylesine baskın ki, bu hayatın ve doğanın güzelliklerini, dünyadaki çeşitliliği fark etmek ya da hatırlamak açısından çok iyi geldi.

Bir başka seyahat güncesinde görüşmek üzere…

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.