Sen Gerçekte Sen misin? Yüz Okuma Sanatı

Sen Gerçekte Sen misin? Yüz Okuma Sanatı 5312 2988 Aylin Satun Olsun

En sevdiğim otellerden biri olan Harbiye Divan Otel’deyiz. Sevgi hanım benden 5 dakika sonra otel kafeteryasına girdi ve Aylin hanım merhaba diyerek masaya yaklaştı . Kısa bir selamlaşmadan sonra birlikte oturduk. Sevgi hanım ile daha önce bir araya gelmemiştik ; tabi birkaç mail yazışması ve son telefon görüşmemizi saymıyorum.

Önce “Gamzeleriniz var .” dedi. “ Güzel… bu extra yaşam enerjisini gösterir. “diye devam etti.

Görüşme öncesi  kitabı okumuştum. Yüz okuma tekniği hakkında kitaptaki ipuçlarına göre kendimi analiz etmeye bile çalıştığımı itiraf edeyim ama bir yandan da Sevgi hanımın benim hakkımda söyleyeceklerini de merak ediyordum.

Benim hakkımdaki yorumlarını merak ettiğimi söyleyince , devam etti.

“Siz ateş elementindensiniz.Aynı anda pekçok konuda çalışan, yüksek enerjili bir kişisiniz. Enerjinizi yönetmek zor. Aynı zamanda anne arketipinde olduğunuz için pozitif ve negative enerjiyi hisseder ve toplarsınız. Enerjinizi boşaltmak ve rahatlamak için meditasyon ve yoga yapmanız lazım.

Detaycı ve mükemmeliyetçisiniz. Çene kemikleriniz keskin, bu sizin rekabetçi olduğunuzu gösteriyor. …..” bunlar anlattıklarından birkaçı, aynı zamanda metal elementi taşıdığım için etiket kesme huyumdan, libidoma kadar pekçok yorumda bulundu. Etkilenmemek mümkün değildi.


Sevgi Karaca , “SEN GERÇEKTEN SEN MİSİN?” isimli kitabın yazarı. Kendisini Çin yüz Okuma Sanatı Uzmanı yani “YÜZ OKUYUCU” olarak tanımlıyor. Sevgili dostum Menekşe hanım’ın önerisi ile bu kitabı okuduğumda konu hakkında hiçbir fikrim yoktu. O da aslında bu alana girmeden önce , kendi hayatında bazı kırılmalar yaşamış. Jeoloji Mühendisliği okumuş; öğretmenlik, gazete yöneticiliği gibi görevlerde bulunmuş. Kendini tanımak ve başkalarına da yardımcı olmak için koçluk eğitimleri almış. Bu yetmemiş, farklı öğretilere odaklanmış. Özellikle yüz okuma ilgisini çekince yurtdışında bir dizi eğitim almış ve konuyu kendi odağına almış . Sonuçta bu konuda uzmanlaşmış.

Kitabın kapağında kendi fotoğrafı var ama fotoğraftakinden çok daha zayıf, fit ve dişil bir profil ile karşılaştığımı itiraf edeyim. Genel olarak güçlü hatta erkeksi tarzı olan bir kadın ama öğretilerin öncelikle kendisine sonra da etrafındakilere çok faydalı olduğunu belirtiyor. Yaşına göre oldukça genç, fit ve feminen gözüktüğünü ve fotoğrafla çok farklı olduğunu kendisini de söyledim.

Mesafeli ve sert görünümüne rağmen, konuştukça samimiyeti, doğallığı ve fayda yaratma arzusunu hissediyorsunuz ve ilk izlenimlerinizden farklı bir kişiliği tanıyorsunuz.

Zaten Sevgi hanım’da : ” ..Doğduğumuzdan beri bizi bilinçaltındaki önyargılarımız yönetiyor. Sadece mantığımızla değil, içsel zekamızı birlikte çalıştırıp karar vermemiz lazım. Hala avcı toplumun  negative kodlarını bilincimizde taşıyoruz. Bu yöntemi kararlarımızı destekleyici unsur olarak kullanabiliriz.” diyor.

Yüz Okuma , kadim öğretilerden birisi olarak biliniyor. Geçmişi Çin’de M.Ö. 3000’ li yıllara kadar dayanıyor. Özellikle M.Ö. 3000li yıllarda hüküm süren Sarı İmparatorluk döneminde kadınlara dokunmak yasak olduğu için , ilk doktorlar uzaktan bakarak hastalıkları teşhise çalışırmış.  Zaman içinde kadınların şikayetlerini yüzlerini gözlemleyerek yansımalarına göre yorumlamaya başladılar. Bu binlerce yıllık gözlem ve bilgi ile sadece hastalıklar değil, fiziksel ve ruhsal özellikleri hakkında da muazzam bir bilgi oluşturmuşlar.

Çin Öğretisine göre tüm canlılar mükemmel bir yüz simetrisi ile dünyaya geliyor. Yüzümüz kalıtımla belirlenen yüz hatlarımızın ve yaşam deneyimlerimizin yüzümüzde bıraktığı bir ayna gibidir. Yüz hatlarımız, çizgiler, izler,renk kişiliğimizin , bugünümüzün ve geleceğimizin ; ailemizden neleri miras aldığımızın , yetenek ve sağlık durumumuzun şifrelerini veriyor.


Sohbetimizde kitaptan yola çıkarak aklıma takılan soruları sordum. O da içtenlikle cevapladı. İşte ana başlıklar ile aklımda kalanlar.

Genetic kodlar kendini fiziksel yansımaları ile ele veriyor.

Genetik mirasımızı iyi ya da kötü kucaklamak zorundayız. Yüz tanımanın en önemli faysaı kişinin kendisini öncelikle daha iyi tanımasını sağlıyor. Riskleri, zaaflarını, yaşam döngüsünde onu bekleyen alternatifleri öngörebilme kişiye büyük bir esneklik sağlıyor.

Fiziksel müdahaleler okumayı etkileyen unsurlar olsa da , destekleyici diğer etkenler elementler, yaşı, deri rengi, diğer uzuvlarını gözlemleyerek yine de yorum yapılabilir.

Yüz okuma sanatı öğrenilebilir.

Kadim bilgelik deyince, analizlerin kapsayıcılığını da görünce acaba , yüz yorumlama daha ruhani becerileri de mi gerektirir diye düşündüm. Çin Yüz Okuma Sevgi hanımın verdiği eğitim ve koçluk hizmetleri ile öğrenilebiliyor. Fakat kişinin önce kendisi bilmesi lazım yani kişisel farkındalık, olgunluk düzeyi, bu işe odaklanma ve ciddiye almak lazım. Aldığınız eğitimi pratik yapmaz bunu bir uzmanlık alanınız olarak kabul etmezseniz arzu ettiğiniz faydayı elde edemezsiniz. Bu konudaki merak ve öğrenme isteğinizi sürdürmeniz lazım.

Kitapta da 60 saniye de kendinizi ve başkalarını tanımanın ipuçları verilmiş.

Yüz okuma ile suç potansiyelini tespit etmek ya da satıcı, yönetici profil özelliklerini tanımlamak mümkün.

Sevgi hanıma bu teknikle suça yatkin profil profil yüz özellikleri belirlenir mi diye sorduğumda, herkesin içinde dürtüsellik ve suça yatkınlık vardır. Bunu yönetmeyi bilmek gerekir diye cevap verdi. Kitaptaki bazı lider ve sanatçı yüz analizlerini yapmış. Ona göre kişi stress altında olmadığı sürece normal yaşantısını sürdürüyor; sorun yüksek streste kendini yönetebilmekte. Genelde suç potansiyelli yüzlerin sivri yüz hatları , göz aklarındaki boşluk, kaş yapısı gibi bazı ortak özelliklerinden profilin yorumlanabileceğini belirtti. Yurtdışında bu konuda çalışan uzmanlar varmış.

Yüz Okuma Uluslararası alanda yöneticiler ve siyasetçiler için müzakere, ilişki Yönetimi ve seçimlerde kullanılıyor.

Yüz okumanın diğer mevcut kullandıkları araçlarla birlikte destekleyici unsur olarak ; seçme ve yerleştirmede , müzakerelerde , ekip yönetiminde ,güvenlik sektöründe özellikle fayda getirdiğini belirtti. Kurumsal yaşamda yüz okuma özellikle yönetici, satış uzmanları, müzakereci ve İnsan Kaynakları yöneticileri için çok faydalı bir araç.

Aynı zamanda yüz okuma sayesinde sağlık problemlerini önceden tespit edecek ipuçlarına ulaşmak mümkün.

Sonsöz

Kitap akademik bir disiplin ve detayla hazırlanmış. 300 sayfalık kitabın  okunması kolay. Yüz okuma sanatının bölümleri, Yin yang , denge ve elementler kitapta ayrıntılı incelenmiş ama en ilgi çekici yanı kulaklar, saç çizgileri, alın, şakak, kaş kemiği, gözler, gözaltları, burun ,ağız, çene ve kemikler gibi insan yüzündeki her unsurun  ruhsal, fiziksel ve zihinsel bünyemizdeki mesajlarını  anlatması ve tabi ki kişilik analizleri.

Michalengelo “Ben mermeri içindeki meleği özgür bırakana kadar yonttum. “ diyor. İçinizdeki meleği  çıkarma yolculuğunda iseniz, kendinizi ve başkalarını tanırken bu etkileyici öğretinin temelini öğrenmek için bu kitaptan faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.