Özgürüm ve Öğreniyorum…MOOC Çok Yaşa…

Özgürüm ve Öğreniyorum…MOOC Çok Yaşa… 1280 850 Aylin Satun Olsun
Öğrenme tutkusu ve meraklı olanlar için MOOC bence süper icat.
MOOC nedir ? İngilizcesi ‘Massive Open Online trainings’ yani Kitlesel Açık Online Eğitim kelimelerinin kısaltılmış hali.
Google’da MOOC yazıp tuşa bastığınızda işte o sihirli dünyaya adımınızı atmış oluyorsunuz.
Merak ettiğiniz yüzlerce konuda, ücretsiz üstelik de oldukça nitelikli olan eğitime ulaşabiliyorsunuz.
2008’li yıllarda online eğitimler ağırlıklı olarak kapalı sistem, şirket içi , paralı ve bilgisayar üzerinden alınan eğitimlerdi. İçerikler oldukça mekanik ve tekdüze idi.  Şu anda ise MOOC ile kitlesel, kamuya açık eğitim platformları var. İçerikden faydalanan olduğu kadar içerik sağlayıcı olarak da bu platformlar son derece faydalı. Oluşturduğunuz içerik ve eğitimler ile dünyanın her yerinden sizinle çalışmak isteyecek potansiyele ulaşabilir ve para kazanabilirsiniz. Eğitim içerikleri video, okumalar, canlı bağlantılar, çalışma grupları ve forumlardan oluşuyor. İnter aktif bir şekilde ödev ve proje yapıyor, bir ekibe katılıp eğitimi ekip olarak tamamlayabiliyorsunuz ; tabi tek gözlemci statüsünde de eğitimleri tamamlamak mümkün. Ağırlıklı olarak ücretsiz eğitimler olduğu gibi , bu eğitimlere 30-40  USD kadar bir para ödeyerek sertifika sahibi olabiliyorsunuz. Son zamanlarda MIT, Berkeley, Stanford gibi dünya çapında tanınan ve mezun olmak istenen üniversiteler MOOC programları hazırlıyor. Bu universitelere şu anda yine sınırlı da olsa 1 semestre online devam etmek mümkün . Pekçok konuda 6-8 haftalık programları var. Düşünün yakın gelecekte  tamamıyla uzaktan MOOC sistemi ile Stanford , MIT gibi bir üniversiteden lisans programını çok daha uygun bir fiyata tamamlayabileceksiniz , çok önemli hocalardan ders alma ayrıcalığını yaşayabiliyorsunuz.
Yazıyı yazarken MOOC platformu olan siteleri gözden geçirdim ve gruplara ayırdım. Kişisel gelişim,iş yönetimi, liderlik, sağlık , çocuk vb konularda aşağıdaki sitelere göz atmanızı öneririm.

www.coursera.org

http://www.mooc-list.com
http://ocw.mit.edu/index.htm
Yukarıdaki belirttiğim sitelerde de web ve programlama üzerine pek çok kurs bulmak mümkün ama aşağıda belirttiğim sitelerde ben ağırlıklı Web,programlama ve oyun konusunda odaklandıklarını gördüm.
Dil öğrenmek isterseniz de önereceğim site;
www.italki.com    Dünyanın her yerinden İngilizce ,Almanca, Fransızca vb dilleri öğrenmek için oldukça uygun fiyatlara öğretmenden ders alabiliyorsunuz. Site kredi sistemi ile çalışıyor. Kredi kartınızdan para transfer edip o krediyi harcıyorsunuz.
MOOC platformları keyifli ve insanı özgür hissettiriyor. İstediğin an , dünya çapında bir eğitime ulaşma özgürlüğüne ve farklı ülkelerden insanlarla eğitimde sanal bir takım çalışması yapmanız mümkün. Diğer yandan hepsine kayıt yapma özgürlüğü ve seçim alternatiflerindeki çokluk bir süre sonra kursları tamamlama için irade gösterme zorunluluğunu getiriyor. Pek çok kayıt yapıp tamamlanmamış kurs hevesinizi kırabiliyor. Araştırmalara göre MOOC platformunda eğitim tamamlama oranı %7-8 civarlarında .
Türkiye’de de bu tip çalışmalar başlamış durumda.
www.gelecekdaha.net sitesine göz atarsanız bazı temel dersler, koçluk desteği, ilham verici konuşmaların platformda yer aldığını göreceksiniz. Kısa sürede çok daha zenginleşeceğini düşünüyorum.
Günümüzde herşey hızla değişiyor. Değişime ayak uydurmak için çevik , meraklı ve bilgiye aç olmak şart. MOOC platformlarını tanıtırken kendimizi geliştirmek için imkanların aslında bir tık uzağımızda olduğunu göstermek istedim. Lakin;
– Meraklı ama tutarlı olmayı,
-En azından bir hobiyi araştırmak ya da ,
-Bir yetkinliğinizi geliştirmek için
MOOC platformlarını kullanın.  Fazla açgözlülük dağılmanıza sebep olur. Odaklanmış bir ilgi sahası seçin ve devam edin.
Keyifli bir öğrenme yolculuğuna hoşgeldiniz.
P.S. Eğer yeni keşfettiğiniz ya da daha etkili kullandığınız MOOC platformları varsa lütfen yorumlar bölümünde paylaşın.
Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.