İş yaşamımızda Mentör Bulmakta Yardımcı olacak 7 Strateji

İş yaşamımızda Mentör Bulmakta Yardımcı olacak 7 Strateji 1280 853 Aylin Satun Olsun

Hayatta tek başına başarılı olmak mümkün değil. Her birimiz iş yaşamında birilerinden etkilenmişizdir.

Kariyerimizde ilerlerken en hızlı ve etkili yöntem , kişilik yapısı ve davranışları ile bir model olacak kişiler bulmaktır.
Kariyer gelişiminde eğitimin rolü büyük. Başarılı insanların hayatlarını anlatan kitaplar okuyarak, röportajlar izleyerek , başarılı insanların podcast ve videolarını takip ederek kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz.
Periyodik olarak yüzyüce ya da online biraraya gelebileceğin bir mentor, içsel olarak kendine uyguladığın engelleri aşmana yardımcı olur. Burada en zor olan böyle bir kişiyi bulmaktır. Size uygun bir mentör ile eşleşmek ve onunla karşılaşmak kolay bir süreç değildir. Bulsanız bile iş hayatının yoğunluğunda o kişinin size zaman ayırıp,gönüllü olması sancılı bir karar anıdır.
 eyes-586849_1280
Bir mentör bulmak için etkili olabilecek 7 stratejiyi sizinle paylaşmak istedim;
 1- Proaktif ol. Kendine rol model olarak gördüğün, takdir ettiğin kişilere direk yaklaş. İletişim kurup, mentörlüklerini talep et.Bu görüşmeler bile sana çok şey kazandıracaktır.
2-Kendi sektörünüzde /mesleğinizde bir mentör aramak zorunda değilsiniz. Hatta farklı sektör ve meslekten mentör bulmak farklı bakış açısı kazanmak, yenilikçi fikirler bulmak açısından çok daha faydalı olabilir. Şanslı iseniz birden fazla mentörünüz de olabilir.
3- Şirket içinde İnsan Kaynakları ile iletişim kurup, şirket içi mentörlük almak talebinde bulunabilirsin. Olmazsa bir diğer kaynak sivil toplum kuruluşlarıdır.
4-Mentörlük ilişkisi karşılıklı faydaya dayanmalıdır. Tecrübeli,belirli pozisyonlara gelmiş kişilerin üstelik de zaman harcayacağı mentörlük ilişkisinden nasıl fayda göreceğini sorabilirsiniz? Oysaki kariyerinde belli bir tecrübeye gelmiş kişilerin yardım etme, paylaşma, katkıda bulunma istekleri artar. Bu sebeple karşılarında olayı ciddiye alan, sıkı çalışan bir kişi bulduklarında yardımcı olmak isterler.
5-Daha önceden belirlenmiş çok kısa zaman dilimleri talep et.
Başarılı insanların çoğu paylaşmak ve yardımcı olmak isterler. Sınırlı olan ise onlar için maalesef zamandır. Mentörlük talep ederken , onun önerdiği zamanlarda bir kahve molası kadar küçük zaman dilimlerini öner. Bu görüşmeler ilişkinizi geliştirir, paylaşımı arttırır ve mentör için de zorlayıcı olmaz.
6-Toplantılara ciddiyetini gösterecek şekilde hazırlıklı gel.
Eğer 15 dakika bir zamanın varsa ödevlerini yap,sorularını hazırla, dikkatle dinle.
Takip eden toplantılarda daha önceki toplantının kararlarını nasıl uyguladığını ve etkilerini mentörünle paylaş.
7-Faydayı paylaş. Daha tecrübesiz bir kişiye sende mentörlük yaparak kaynağı büyüt.
Gönüllü olarak dernek veya kendi kurumunda mentörlük yapabilirsin. Bu ilişkinin seni de büyüteceğini unutma.
Web sitemiz, çoğunlukla 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanır. Konu hakkında daha fazla detay için Gizlilik Politikamızı okuyabilirsiniz.