ÖZGEÇMİŞİM;

Merhaba. Ben Aylin Olsun.

Biyolojik yaşım 40+,  hissettiğim; 30…

Karadeniz Ereğli’de doğdum. Doğduğum şehri 40 yıl sonra gördüm. Memur çocuğu olarak Anadolu’nun farklı şehirlerinde yaşayarak, farklı kültürlerde yoğrularak büyüdüm.

Liseyi babamın etkisi ile hukuk okuyup, hakim olmak hayalleriyle bitirmek üzereyken son sınıfta seçimimi dershane hocalarımın önerileri ve o yıllardaki popülaritesi nedeniyle Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler’den yana yaptım.

18 yaşına kadar Anadolu’da farklı şehirlerde  yaşadığım için üniversite yıllarım akademik gelişimimin yanı sıra yerleşik düzene geçtiğim, netleştiğim, İstanbul’a ve büyük şehir temposuna ayak uydurduğum ve eşimle tanışmama, sonrasında da oğlumuz Arda Ege’yi kazanmamıza neden olan dönem diye özetlenebilir.

Birinci sınıfta, diplomat olmayacağımı anlayınca üniversite hayatım mesleğimi bulma girişimleri ve stajı bol yaz tatilleri ile geçti. Toprak Mahsulleri Ofisinden, Bankaya, Reklam Ajansından Lojistik şirketine kadar denemediğim alan kalmadı.

1994 yılında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldum. Bir tekstil şirketinde Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladım. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde Avrupa Birliği master’ına başladım ve bitirdim.

Yirmi yıl boyunca kurumsal hayatta çeşitli alanlarda, farklı görevler üstlendim. Pazarlama, lojistik, üretim planlama gibi önemli bölümlerde deneyim geliştirmek fırsatı elde ettim. Ve sonunda İnsan Kaynaklarında karar kıldım.

Çalışma hayatımın on yıldan fazlasını orta ve üst düzey yönetici olarak tamamladım. Ağırlıklı olarak Yabancı sermayeli, büyük Global şirketlerde çalışmakla beraber (Akın Tekstil, Pirelli, Pirelli Kablo, Schneider Elektrik, Erdemir Grup) tekstil, otomotiv, kablo, enerji, metal sektörlerindeki önemli Türk şirketlerinde  de IK Müdürlüğü, İK’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve İK Grup Koordinatörlüğü görevlerini yürüttüm. Şimdi ise yeni bir kariyeri girişimciliği deniyorum. Kurumlara liderlik gelişimi ve değerlendirme, kurum içi girişimcilik ve çeşitlilik konusunda danışmanlık yapıp eğitim destek vermeye çalışıyorum.

Çalıştığım şirketlerde özellikle “şirket alımları, birleşmeler ve entegrasyon, kültür ve değişim yönetimi” en fazla tecrübe edindiğim, sevdiğim alanlar oldu.

Yıllar içinde büyüme, küçülme, kriz yönetimi, sendikalaşma süreci, Y jenerasyonu ile iletişim ve yetenek yönetimi gibi konularda önemli çalışmalar yaptım. Pek çok yenilikçi proje üreterek, gerçekleştirmek şansı yakaladım.

Hiçbir zaman sadece profesyonel olarak çalışmakla yetinmedim. Öğrenciliğimden beri en önemli tutkularımdan biri Sivil Toplum Kuruluşları (STK) içinde yer almak oldu. Hayatımın her döneminde mutlaka çalıştığım bir dernek ya da STK vardı ve hala var. Halen PWN Global (Professional Women Network – Profesyonel Kadın Yöneticiler Derneği), Propeller ve Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı yönetim kurulu üyesiyim. Aynı zamanda uzun yıllardır Peryön’ün bir üyesi olarak insan kaynakları faaliyetlerine desteğe devam etmekteyim.

ICF onaylı CTI Koçluk Sertifikasını tamamladım. Profesyonel ve özel yaşamımda koçluk çalışmalarımda devam etmekte.

Tüm bunlara ilaveten seyahat etmeyi, öğrenmeyi, paylaşmayı, farklı deneyimler yaşamayı, eğlenmeyi, yazmayı, dijital dünyanın, teknolojinin büyüleyici yeniliklerini keşfetmeyi seviyor, daha neler yapabileceğimizi merak ediyorum…

“Beni ben yapan değerler nedir?” derseniz; ona da hiç tereddütsüz “açıklık, adalet,  bağlılık ve öğrenmeye açıklık” derim…

Sevgi, saygılarımla,

Aylin Olsun.

One comment on “Hakkımda”

  1. Atakan
    | Reply

    3. Paragrafta atak uydurmak yazıyor. Ayak olacak.

Leave a reply

Please wait...