Kadınlar Pazarlama Dünyasında Oyunun Kurallarını Tekrar Tanımlatıyor…

Kadınların iş yaşamında rollerinin artması, tüketim ve pazarlama dünyasını da etkiliyor.Harcama ve tüketim kararların da etkin bir rolü üstleniyorlar. Amerika’da yapılan son tüketici araştırmasına göre; kadınlar tüketim kararlarının %85’ini direk etkiliyor. Şaşırtıcı bir gerçek de; geleneksel, erkeklerin tercih edip aldığı öngörülen; araba, ev tadilat araçları ve tüketici elektroniği gibi ürünlerin alım kararlarının %50’si de yine kadınlara ait.

Bu kadar dikkat çekici rakamsal gerçeklere rağmen henüz reklamcılar bu gerçeği yeterince farketmemiş gözüküyor. Kadınların %91’i reklamlarda kendilerine hitap edilmediğini söylüyorlar.

Kadınların satınalma gücünü gösteren birkaç rakamı daha paylaşmak istiyorum. Mesela yine Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; yeni araçların yarısından fazlasını kadın tüketiciler satın alıyor. Tüm yeni araç alım kararlarında ise %80 gibi bir oranda kadınların etkisi olduğu görülmüş. Kadınların %65 ‘i, araçları ile ilgili servis hizmetlerini, aracı aldıkları bayilerden almak istiyorlar. Her sene 200 milyar USD üzerinde para, kadınlar tarafından araç alımı ve mekanik araç servis hizmetleri için harcanıyor.

Bu rakamlarda kadınlar için de üreticiler içinde önemli mesajlar var. Kadın tüketicinin değer ve beklentilerini gözönüne alarak “erkek tüketici” hedeflenerek tasarlanan ve pazarlanan ürünlerin gözden geçirilmesi gerekiyor. Sadece tasarım ve pazarlamada değil dağıtım ve hizmet alanında da beklenti ve değerlerin anlaşılması üreticiler için önemli bir pazarı ve fırsatları işaret ediyor.

Kadınlar ise tüketim dünyasındaki bu satınalma gücünü; üreticileri ve iş dünyasını dönüştürmek için kullanmaya başladılar. Ekosistemi destekleyen, çevreye saygılı, toplumsal sorunlara eğilen şirketlerin ürünlerini daha fazla tercih ediyorlar. Sosyal medya ve e-ticarette de etkin olan kadınlar;  görüşlerini, beğeni ve eleştirilerini paylaşmaktan ve alım kararlarını bunlara dayandırmaktan çekinmiyorlar.  Mesela Google Trends arama sonuçlarına göre; kadınların erkeklere oranla ürünle ilgili bilgi toplama, araştırma ve karşılaştırma yoğunluğunun 3 kat daha fazla olduğu görülmüş. Örneğin internet üzerinden gelinlik araştırmaları ağırlıklı olarak şubat-mart ayında başlıyor ve birkaç aylık bir dönemi kapsayan arama yoğunluğu var. Yine bilgi arama yoğunluğu damatlık ürün grubuna göre 3 kat daha fazla. Yine damatlık ürün arayışlarının ağırlıklı düğün yapılma zamanı olan Haziran –Temmuz aylarında olduğu görülmüş. Erkekler çok kısa bir sürede, muhtemelen de öneri ve referans ile birkaç kaynaktan alım kararını hemen verebiliyorlar.

Ticari piyasaları talep yönlendiriyor. Kadınların alım ve tercih gücünün,  çevresel ve sosyal sorunların çözülmesinde ilerleyen günlerde harakete geçirici rolünü daha fazla hissedeceğiz.

1 Yorum on “Kadınlar Pazarlama Dünyasında Oyunun Kurallarını Tekrar Tanımlatıyor…”

  1. DİLEK öZTÜRK
    | Reply

    Aylin Hanım selamlar. Bloğunuzu çok geç keşfetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyorum ne mutlu ki bize içten samimiyetinizle bilgilerinizi deneyimlemelerinizi tüm açıklığıyla okurlarınızla paylaşıyorsunuz.Aslında daha önce pazarlama ve reklam üzerine bir çok yazı okudum ve sizinde bu yazınızı görünce büyük bir tez canlılıkla o an aklımdan geçenleri paylaşmak istedim.Bu yazınızı okurken reklamların aslında doğru kitleye hitap ettiğini düşündüm.Sebebi şu ki çoğu reklam sadece kadına değil aslında ailelere hitap ediyor,Kadınların farkındalıklarından deneme isteklerinden ve merak etme güdülerinin fazla olması nedeniyle pazarda tüketici çoğunluğu kadınlardan oluşuyor ve pazar büyüyor.Erkeklerin yeni fikirlere kapalı olması evin alışverişini çoğunlukla kadınların yapıyor olması ve kadınların kişisel bakımlarına daha çok özen göstermeleri reklamların erkekleri kitle olarak seçmeme değil erkeklerin arz talep konusunda yetersiz kalmalarından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.%91 lik kadınlar reklamların kendilerine hitap edilmediklerini düşünürken araştırmalar doğrudan ürün satışına yönelik reklamların kitlesinin kadınlar olduğunu söylüyor.Ürüne göre hedef kitle değil; hedef kitleye göre ürün üretiliyor.Örneklersem çuvallarla bir dolu satılmayan patatesler düşünün,tüketilmezse maddi kayıp ve ziyan olacak ; bunun sonucunda patates stoğu sahipleri kaybı önlemek için kadınlara anket düzenliyor , anket sonucunda kadınlar soyulmuş dilimlenmiş patates istediklerini söylüyor ve marketlerde reyonlarda paketlenmiş dondurulmuş ürünler yerini alıyor.Sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi kadınlar görüşlerini, beğeni ve eleştirilerini paylaşmaktan çekinmiyorlar ve bu pazarda hem tüketici olarak hem üretici olarak aktif rol oynuyorlar.

Yorum Yap

Lütfen Bekleyin!...